Elektrownia ECO na balkonie. Jak oszczędzać pieniądze, dzięki energii słonecznej w małym mieszkaniu.

Elektrownia ECO na balkonie? To możliwe. Wraz ze stale rosnącym zapotrzebowaniem na energię odnawialną Europa stała się twórcą pomysłów wytwarzania energii słonecznej. W miarę ciągłego rozwoju instalacji na dachach, niewykorzystany potencjał balkonów przykuł uwagę zarówno właścicieli domów i mieszkań, jak i decydentów. Obecnie popularna fotowoltaika dachowa w gospodarstwach domowych stawia wysokie wymagania w stosunku do miejsc zamieszkania użytkowników. Dla osób o niskich i średnich dochodach fotowoltaika na dachach jest trudna do osiągnięcia. W połączeniu z kryzysem energetycznym spowodowanym konfliktem rosyjsko-ukraińskim oraz gwałtownie rosnącymi cenami energii elektrycznej, dotkliwie odczuły to osoby o niskich i średnich dochodach. Niektóre kraje europejskie, na czele z Niemcami, przesunęły punkt ciężkości wytwarzania energii fotowoltaicznej na systemy fotowoltaiczne o mniejszej mocy, aby zwiększyć moc zainstalowaną fotowoltaiki i złagodzić kryzys energetyczny.
Elektrownie balkonowe, zwane również balkonowymi systemami fotowoltaicznymi, zyskały popularność jako realne rozwiązanie umożliwiające wykorzystanie energii słonecznej na obszarach miejskich o ograniczonej powierzchni dachowej. Oferuje wygodne i kompaktowe rozwiązanie do wytwarzania energii słonecznej. można go łatwo zainstalować bez konieczności wykonywania skomplikowanych modyfikacji konstrukcyjnych. Niewielki rozmiar i elastyczne opcje montażu, pozwalają na umieszczenie w różnych lokalizacjach. Dzięki swojej prostocie i wszechstronności elektrownia balkonowa zapewnia wytwarzanie energii odnawialnej w zasięgu mieszkańców mieszkań i domów o ograniczonej przestrzeni. W odróżnieniu od mocy zainstalowanej fotowoltaiki dachowej, która może wahać się od kilku kilowatów do kilkudziesięciu kilowatów, moc wyjściowa fotowoltaiki balkonowej w różnych krajach jest ograniczona do 800 W.  Dzieje się tak dlatego, że w balkonowym systemie fotowoltaicznym brakuje środków detekcji i komunikacji, co utrudnia zapobieganie przepływowi zwrotnemu.

JuniorBox Dyness
Dyness presents Junior Box the latest balcony ESS

Aby promować przejście na energię odnawialną, wiele krajów europejskich, takich jak Niemcy, Austria, Szwajcaria i Polska, przywiązało dużą wagę do elektrowni balkonowych, torując drogę rozwijającemu się rynkowi. W ostatnich latach korzystna polityka i zachęty zapewniane przez rządy w tym regionie jeszcze bardziej pobudziły wdrażanie elektrowni balkonowych. Energia jest przekształcana w prąd stały za pomocą modułów fotowoltaicznych, a mikroinwerter śledzi punkt maksymalnej mocy, podnosi napięcie i inwersję modułów fotowoltaicznych. Po przejściu prądu stałego przez Mikroinwerter staje się on prądem przemiennym o takim samym napięciu i częstotliwości jak zasilanie sieciowe. Następnie podłącza się go do linii poprzez wtyczkę, aby zasilić odbiorniki, a nadwyżka mocy przekazywana jest do GRID’u. Koszt tradycyjnych rozwiązań fotowoltaicznych na balkonach jest niższy, ale są też problemy: krzywa wytwarzania energii fotowoltaicznej i krzywa poboru mocy obciążenia są słabo dopasowane. Mimo że fotowoltaika wytwarza energię elektryczną w ciągu dnia, szczytowe zużycie energii elektrycznej występuje w godzinach porannych i wieczornych. Skutkuje to niskim stopniem wykorzystania tradycyjnej instalacji fotowoltaicznej na balkonach. Dlatego coraz więcej konsumentów ma tendencję do dodawania magazynowania energii do balkonowych systemów fotowoltaicznych, aby poprawić stopień wykorzystania wytwarzania energii fotowoltaicznej.

Balcony Junior Box v2

Od 10 lutego 2023 r. najemcy mieszkający głównie w Berlinie, mogą ubiegać się online o dotację w wysokości do 500 euro na mieszkanie na zakup balkonowej instalacji fotowoltaicznej. Dodatkowo niemiecki rząd uprościł proces rejestracji, instalacji liczników i inne procesy, aby promować popularność balkonowej elektrowni słonecznej. Mamy nadzieję, że podobne działania będą wdrożone w Polsce. W związku z dążeniem do wprowadzenia polityki ECO i zapotrzebowaniem na energię odnawialną coraz więcej osób w Europie decyduje się na instalację systemów fotowoltaicznych na swoich balkonach. Dostrzegając ten trend, Dyness, wiodąca firma zajmująca się magazynowaniem energii, wypuszcza na rynek najnowszy system magazynowania energii na balkonach, Junior Box, aby sprostać rosnącemu zapotrzebowaniu na solarne systemy balkonowe.

Dyness od wielu lat koncentruje się na europejskim rynku magazynowania. Dyrektor ds. marketingu Dyness powiedział: „Junior Box zapewni większą wygodę osobom dążącym do efektywnego wykorzystania energii odnawialnej w celu poprawy korzyści energetycznych”.

System magazynowania energii jest kluczową częścią elektrowni balkonowej. W ciągu dnia, gdy panele słoneczne pochłaniają energię słoneczną, system magazynowania zadba o to, aby energia była w pełni wykorzystywana przez cały dzień i noc. Junior Box ma na celu rozwiązanie problemu marnowania energii spowodowanego niedopasowaniem godzin produkcji energii fotowoltaicznej do godzin szczytowego zużycia energii przez gospodarstwa domowe, dzięki czemu energia jest efektywniej wykorzystywana. Magazynuje energię odnawialną wytwarzaną w godzinach szczytu i w każdej chwili dostarcza energię na potrzeby gospodarstwa domowego. W 10-letnim okresie gwarancyjnym, konwencjonalna elektrownia balkonowa przy pełnym obciążeniu może zaoszczędzić klientom około 130 euro rocznie. Natomiast dzięki systemom magazynowania energii, takim jak Junior Box, mieszkańcy mogą znacznie zwiększyć swoje oszczędności, podwajając wykorzystanie energii słonecznej. Junior Box jest koncepcją magazynowania energii dla małych odbiorców przy niewielkiej ilości możliwego na to miejsca, co znajduje odzwierciedlenie w charakterystyce dużej pojemności małego sprzętu oraz bezpiecznym i wydajnym uwalnianiu podczas konwersji i użytkowania energii.

Podczas procesu projektowania Dyness osiągnął zintegrowany i ergonomiczny system, co sprawia, że produkt jest łatwy w użyciu i można go zainstalować w wielu scenariuszach, szczególnie na balkonie. Niezależna konstrukcja wtykowa modułu sterującego sprawia, że akumulator i moduł sterujący są niezależnie od siebie oddzielone, co znacznie poprawia bezpieczeństwo.
Jednocześnie Junior Box można zintegrować z istniejącym środowiskiem domowym. Elegancki wygląd można nie tylko zintegrować z istniejącymi urządzeniami gospodarstwa domowego i meblami, ale także dopasować do miejsca umieszczenia. Wierzymy, że Junior Box nie tylko zapewni użytkownikom bezpieczne i niezawodne źródło energii, ale także idealnie wpasuje się w wystrój domu. Zależy nam, aby produkt idealnie wkomponował się w codzienne życie każdego gospodarstwa domowego i nie szpecił wystroju mieszkania. 

Dyness Junior Box Balcony Solar System Cables
System Okablowania Junior Box
Balcony Junior BOX