Instalacja akumulatorów LiFePO4 na jachcie motorowym
Nowoczesne akumulatory wykonane w technologii LiFePO4 znalazły zastosowanie w wielu miejscach, magazynach energii, kamperach, samochodach specjalnych, łodziach motorowych i żaglowych, turystycznych zasilaczach mobilnych a nawet w specjalnych samochodach używanych w warunkach zimowych. Dzięki swoim zaletą parametrów eksploatacyjnych i małej masie górują nad akumulatorami AGM, GEL lub standardowymi akumulatorami ołowiowo-kwasowymi. Do zastosowań zimowych firma Ultimatron przygotowała specjalny model serii ULS wyposażony w wewnętrzne ogrzewanie.
Akumulatory LiFePO4 zaprojektowane są do pracy z instalacjami 12V, 24V, 36V lub 48V. W zależności od modelu możliwe jest łączenie ich równoległe lub szeregowe. Mogą mieć też specjalne obudowy do zastosowania morskiego, odporne na zalanie, klasy IP65. Ich mała masa jest też istotnym parametrem dla małych łódek wędkarskich.
Akumulator Ultimatron w łodzi motorowej.
Niezbędnym wyposażeniem każdej łodzi motorowej jest instalacja zapewniająca odpowiednią pracę wszystkich przyrządów pomiarowych i wskaźników, oświetlenia oraz elektronicznego osprzętu łączności i nawigacji. To właśnie od akumulatora często zależy poprawne działanie systemów pokładowych. Ich utrata na morzu mogłaby zakończyć się nieszczęściem. Bezpieczeństwo na wodzie to podstawa, dlatego należy wiedzieć, jakie akumulatory dobrać do swojej łodzi. Zazwyczaj stosuje się oddzielny akumulator do zasilania przyrządów i wyposażenia oraz drugi akumulator rozruchowy do rozruchu silnika. Gwarantuje to nam, że zawsze jesteśmy w stanie uruchomić silnik. Specjalne wymagania przystosowania do warunków morskich z klasą zabezpieczenia IP65, spełniają akumulatory Ultimatron serii UBL. Występują w wersji 12V, 24V i 36V w zależności od instalacji, do której mają być użyte. Imponujący jest okres gwarancji – 5lat, co świadczy o jakości ich wykonania. W wersji UBL 24V-80Ah akumulator waż zaledwie 18,7 kg. Model UBL 36-78Ah waży 27,45 kg. Maksymalny prąd ciągłego rozładowania w obu przypadkach wynosi 100A. Energia zgromadzona w UBL24-80Ah to 2,048 kWh, a w modelu UBL 36-78Ah to 2,995 kWh.
Specjalnie zaprojektowany i wbudowany układ BMS nadzoruje procesy ładowania i rozładowania akumulatora a poprzez wbudowany układ Bluetooth w wersji 4.0, użytkownik ma w czasie rzeczywistym podgląd na smartfonie lub tablecie wszystkich parametrów i stanu akumulatora. Istotną cechą eksploatacyjną tych akumulatorów jest ich mały proces samorozładowania wynoszący <3% co ma znaczący wpływ na przechowywanie ich w okresach braku eksploatacji.
Akumulatory Ultimatron i zestaw solarny na panelach PV.
Dzięki temu, że ceny dobrych akumulatorów LiFePO4 i paneli solarnych spadają, coraz częściej instaluje się na jachtach żaglowy, katamaranach, łodziach motorowych komplety wzajemnie uzupełniające się. Specjalny regulator prądu i napięcia włączony pomiędzy akumulator a panele solarne kontroluje stopień naładowania akumulatora i pozwala gromadzić energię do wykorzystania w porze nocnej. Jest to idealne rozwiązanie uniezależniające nas od częstego zawijania do portów w celu naładowania akumulatorów z sieci energetycznej nabrzeża.
Dzięki swoim zaletą, akumulatory LiFePO4 są zdecydowanie bardziej opłacalne (6-8 razy) od akumulatorów AGM, GEL czy ołowiowo-węglowych. Andrzej Łuniewski
Należy pamiętać, że tylko właściwy dobór mocy paneli solarnych i ich ilości, umożliwi właściwe parametry ładowania akumulatorów. Przy zbyt małej mocy paneli, akumulatory będą niedoładowane a przy zbyt dużej energię tracimy i z ekonomicznego punktu widzenia taka instalacja traci sens. Jako regulatory ładowania polecamy firmę Victron, producenta najbardziej zaawansowanych urządzeń na rynku. Posiadają ultra szybki system śledzenia punktu mocy MPPT co daje nam do 50% więcej mocy niż w innych regulatorach i umożliwiają również ładowanie w cieniu jak i w niekorzystnych warunkach oświetleniowych jakimi jest poranek oraz późne popołudnie. Dla najbardziej wymagających klientów polecamy przetwornice napięcia. Przetwornica napięcia Victron Energy Phoenix zapewnia napięcie czysto sinusoidalne 230V. Dzięki temu możliwe jest podłączanie każdego rodzaju urządzeń elektrycznych takich jak komputery, drukarki, telewizory i wiele innych, bez obawy o nieprawidłowe działanie lub wręcz uszkodzenie sprzętu.