Projekt i instalacja rozdzielnicy elektrycznej
Rozdzielnica elektryczna to ważna część instalacji elektrycznej, której głównym zadaniem jest rozdział energii. Aby rozdzielnica mogła pełnić swoją funkcję musi składać się z elementów, takich jak m.in. moduły rozdzielcze, moduły zabezpieczeniowe, przyrządy pomiarowe, moduły sterownicze i moduły sygnalizacyjne. Inne ważne części to przewody elektryczne o właściwym przekroju oraz szafka z wyposażeniem mocującym. Do rozdzielnicy doprowadzona jest zwykle jedna lub więcej linii zasilających. Z rozdzielnicy natomiast są odprowadzane linie do obwodów zasilających.
W projekcie rozdzielnicy uwzględniamy takie elementy jak:
- ogranicznik przeciwprzepięciowy, który chroni instalację przed skutkami przepięć wywołanych wyładowaniami atmosferycznymi lub czynnościami związanymi z awariami sieci elektroenergetycznych,
- wyłącznik nadmiarowo-prądowy, który zabezpiecza obwody elektryczne oraz końcowe odbiorniki przed skutkami przeciążeń i zwarć elektrycznych,
- lampki sygnalizacyjne, które dają nam stosowną informację, gdy napięcie w rozdzielnicy jest obecne lub, gdy nie występuje; w zależności od rodzaju instalacji mamy do czynienia z lampkami 1-fazowymi lub 3-fazowymi,
- wyłączniki różnicowoprądowe, które sprawdzają, czy w chronionym obwodzie nie wystąpiło zwarcie, a także czy nie występuje upływ prądu do przewodu ochronnego lub do ziemi.
- rozłącznik izolacyjny, który pełni rolę wyłącznika głównego, do którego podłączany jest główny kabel zasilający przychodzący ze złącza kablowego; zadaniem tego elementu jest rozłączanie całej instalacji domowej od napięcia w przypadku zagrożenia.
Projekt rozdzielnicy.
W projekcie rozdzielnicy stosujemy elementy zabezpieczeń, sygnalizacyjne, pomiarowe, rozłączniki, szyny montażowe i szafki renomowanych firm z branży elektrycznej. Ogólny schemat rozdzielnicy pokazuje rysunek poniżej.
Wyróżniliśmy następujące obwody:
- gniazdka elektryczne w pokojach [zabezp. B16] – maksymalna ilość gniazdek w jednym obwodzie zgodnie z normą wynosi 10,
- gniazdka elektryczne w łazience [zabezp.B16] – w łazience najczęściej znajdują się dwa urządzenia dużej mocy: pralka i suszarka. Dobrze odseparować je od innych urządzeń.
- gniazdka elektryczne w kuchni (oprócz piekarnika i zmywarki) [zabezp.B16] – w kuchni może znajdować się sporo urządzeń, które pobierają stosunkowo dużo prądu, dlatego w kuchni wykonamy dwa obwody elektryczne. Piekarnik i zmywarka [zabezp.B16]
- oświetlenie w całym domu [zabezp.B10] – pobór prądu przez współczesne żarówki jest niewielki. Dla komfortu przy użytkowników obwody oświetleniowe dzielimy na różne fazy aby uniknąć całkowitej ciemności przy wyłączeniu którejkolwiek.
Zabezpiecznia i wskaźniki.
Istotnym rodzajem zabezpieczenia, a często pomijanym, jest zabezpieczenie przepięciowe. Rozróżniamy trzy typy zabezpieczeń:
TYP 1: Ogranicznik prądu udarowego
TYP 2: Ogranicznik przepięć
TYP 3: Ochrona przepięciowa dla obwodów końcowych
Ograniczniki przepięć chronią przed przepięciami przejściowymi, które mogą powodować degradację instalacji elektrycznej, uszkodzenia urządzeń elektrycznych i zniszczenie elementów elektronicznych odbiorników. Mogą być stosowane we wszystkich układach sieci zasilającej.
Właściwy poziom ochrony, nie tylko różnicowo-prądowy lub nadmiarowo-prądowy, ale i przepięciowy, jest niezwykle istotny dla pełnego bezpieczeństwa użytkowników. Jacek Ziółkowski
Oprócz modułów zabezpieczeń stosujemy także kontrolki LED, informujące użytkownika o stanie faz przyłącza energetycznego oraz proponujemy instalację modułu firmy Zamel do zdalnego odczytu (smartfon, lub tablet) aktualnego poboru energii na poszczególnych fazach i prezentowaniu w sposób graficzny jak kształtował się pobór prądu w okresie tygodnia, miesiąca czy roku.
W przypadku, gdy użytkownik przewiduje w niedalekiej przyszłości podłączenie agregatu jako zasilania awaryjnego domu, możemy zainstalować specjalny przełącznik sieć-agregat, pozwalający na bezpieczne odłączenie instalacji domowej od przyłącza energetycznego OZE i przyłączenie obwodu agregatu prądotwórczego. Do tego instalujemy jeszcze odpowiednie kontrolki, zabezpieczenia, miernik napięcia, licznik energii itp.