Turbina wiatrowa - to warto wiedzieć
Odnawialne źródła energii, w tym wiatr i działające dzięki niemu turbiny wiatrowe FALCON to dziedzina, której rozwój jest nieunikniony i bardzo szybki. Jest to doskonałe uzupełnienie instalacji solarnych opartych na panelach PV. Są to profesjonalne turbiny, o najwyższych parametrach eksploatacyjnych.
Wśród wielu powodów, dla których warto zainstalować turbinę wiatrową przy domu, firmie, gospodarstwie rolnym są:
- niezależność i poczucie bezpieczeństwa energetycznego
- minimalizacja kosztów pozyskiwania energii a tym samym kosztów
- dbałość o środowisko
- uniwersalność technologii – wiatr napędza turbinę i wytwarza prąd niezależnie od pory roku, przez całą dobę. W Polsce średnia prędkość wiatru niemal wszędzie stwarza korzystne warunki dla bardzo wydajnej pracy turbin.
Turbina wiatrowa, pracując przez całą dobę, wykorzystuje darmową i niewyczerpywalną energię wiatru. Energia kinetyczna wiatru wprawia w ruch skrzydła a generator wytwarza energię elektryczną. Elektrownie wiatrowe FALCON generują prąd o napięciu 230V lub 400V i mogą pracować w systemach On-Grid lub Off-Grid.
Turbina wiatrowa FALCON to doskonałe źródło prądu dla bardzo dużej i różnorodnej grupy odbiorców:
- domów mieszkalnych
- budynków gospodarczych
- przedsiębiorstw produkcyjnych i usługowych
- obiektów użyteczności publicznej i innych
- domków rekreacyjnych
Turbiny wiatrowe mogą też we wszystkich obiektach stanowić doskonałe uzupełnienie fotowoltaiki, wytwarzając prąd niezależnie od pory dnia i stopnia nasłonecznienia. Są to profesjonalne turbiny, o najwyższych parametrach eksploatacyjnych.
CECHY I ZALETY TURBIN FALCON
- Duża sprawność turbin wiatrowych Falcon serii SW – oferują maksymalną produkcję energii elektrycznej w ciągu roku, nawet przy średnich warunkach wietrznych.
- Bardzo cicha praca generatora.
- Możliwość indywidualnego zaprogramowania falownika turbiny w celu uzyskania maksymalnej efektywności pracy urządzenia.
- Solidna, żeliwna obudowa generatora.
- Lekkie i długie skrzydła Falkon wykonane z włókna szklanego, które zostają szybko wprawione w ruch nawet przy słabym wietrze.
- Stabilne i wygodne mocowanie turbiny do masztu.
- Łatwość obsługi i serwisowania.
- Wysoka estetyka i precyzja wykonania na łożyskach japońskich.
- Działanie proekologiczne – turbina wiatrowa FALCON nie emituje żadnych zanieczyszczeń i hałasu, a wykorzystuje wyłącznie źródło odnawialne – mamy istotny wpływ na ochronę środowiska, w którym żyjemy my i żyć będę kolejne pokolenia.
Montaż elektrowni wiatrowej – samodzielnie czy z fachowcem?
Montaż elektrowni wiatrowej składa się z trzech etapów :
a. Posadowienie masztu turbiny. Mamy 3 możliwości: montaż masztu na gruncie, na płaskim dachu lub do boku budynku. Szczegółowe zasady montażu masztów zawarte są w instrukcji montażu, która jest udostępniana po podpisaniu umowy. Ten etap możliwy jest do wykonania we własnym zakresie a my chętnie udzielimy wszelkich porad oraz instrukcji.
b. Ułożenie instalacji elektrycznej dla turbiny oraz instalacji odgromowej. Profesjonalnie przygotowana instalacja elektryczna i odgromowa zapewnia bezpieczne i wydajne użytkowanie turbiny wiatrowej przez wiele lat. Ze względu na konieczność poświadczenia u dostawcy energii montażu tej instalacji przez uprawnionego elektryka, sugerujemy wykonanie tego etapu przez Państwa elektryka lub przez naszych doświadczonych instalatorów turbin Falcon.
c. Zawieszenie turbiny Falcon i rozruch. Ten pozornie prosty etap wymaga szczególnej uwagi i dbałości, zwłaszcza dbałości o stabilne mocowanie turbiny do masztu oraz jej idealne wypoziomowanie.
Oferta Turbin Wiatrowych
Oferujemy turbiny poziome z serii Silento o mocach: 2kW, 3kW, 5kW i 10kW. Turbiny generują prąd o napięciu 240V lub 400V.
Dla każdej turbiny, zależnie od mocy, przeznaczone są odpowiednio skonfigurowane kontrolery i rezystory ochronne, które odpowiadają za ich prawidłową i bezpieczną pracę. Odpowiednio zaprogramowane falowniki firmy Deye z wbudowaną krzywą charakterystyki turbiny, dbają o nawyższą sprawność energetyczną.
W turbinach Falcon zastosowano wysokowydajne, trójfazowe, miedziane generatory magnetyczne o najwyższej jakości oraz wysokoobrotowe, niskoszumowe łożyska japońskiej firmy NSK. Turbiny FALCON Silent napędzane są doskonale wyprofilowanymi skrzydłami wykonanymi z włókna szklanego. Dzięki takiej konstrukcji łopat, turbiny szybko wchodzą na właściwe obroty a praca ich jest bardzo cicha. Poziom hałasu nie przekracza poziomu szumu naturalnego otoczenia (30dB w odległości 50m przy wietrze 8m/s). Tabele poziomu hałasu dostępne są w kartach katalogowych poszczególnych modeli.
W ofercie są również mocowania, maszty do montażu turbin do budynku oraz słupy do ich osadzania na gruncie. Wszystko to dopasowywane jest indywidualnie w zależności od mocy i wagi urządzeń.
FORMALNOŚCI I POZWOLENIA
Przede wszystkim trzeba podkreślić, że przydomowe turbiny wiatrowe sklasyfikowane są jako mikroinstalacje (moc do 40kW) i nie podlegają pod tzw. ustawę „odległościową”, która dotyczy głównie farm wiatrowych . Wszelkie procedury urzędowe związanie z montażem i uruchomieniem turbiny wiatrowej FALCON przy budynku są bardzo proste.
- Przydomowe turbiny wiatrowe FALCON to rodzaj mikroinstalacji, na którą nie potrzeba pozwolenia na budowę – pod warunkiem, że jest montowana na konstrukcji nośnej budynku i jej wysokość nie przekroczy 3 m ponad budynek (ma wtedy moc max 3kW )
- O pozwolenie trzeba się postarać, jeżeli turbina jest montowana na maszcie. Odległość montowanej w ten sposób instalacji od granicy działki nie może być mniejsza niż wysokość masztu z turbiną. Jednocześnie całkowita jej wysokość nie może przekroczyć 12 m. a moc 50kW . Są to parametry w 100% wystarczające do sprawnej i efektywnej pracy każdej turbiny przydomowej i jedyne wymogi niezbędne do otrzymania pozwolenia.
- Turbiny przydomowe – w tym turbiny FALCON – najczęściej montuje się i są one przystosowane do pracy w systemie on-grid, czyli z podłączeniem do sieci energetycznej wybranego operatora. Przyłączenie tego typu mikroinstalacji może odbyć się w dwóch trybach urzędowych:
a. Zgłoszenie – gdy inwestor będzie produkował prąd na potrzeby własne a moc turbiny nie przekroczy mocy przyłączeniowej w podpisanej już wcześniej umowie
b. Umowa o przyłączenie – gdy moc zainstalowanej turbiny będzie większa od dotychczasowej mocy przyłączeniowej lub będzie stanowić nowy punkt poboru mocy.
c. Aktualizacja danych w zakresie przyłączanej mikroinstalacji ( elektrowni wiatrowej) na aktualnej umowie kompleksowej bez zmiany jej warunków. Czyli jest już licznik dwukierunkowy, dodajemy kolejne źródło OZE , warunki umowy z dostawcą energii nie zmieniają się.
Jeśli macie Państwo jeszcze jakieś pytania – służymy pomocą, to naprawdę proste.