Instalacja akumulatorów LiFePO4 w kamperze

Akumulatory na bazie fosforanów charakteryzują się doskonałą stabilnością termiczną i chemiczną, co zapewnia wyższy poziom bezpieczeństwa niż w przypadku akumulatorów litowo-jonowych wykonanych z innych materiałów dla katody. Ogniwa litowo-fosforanowe znacznie trudniej zapalić, co jest ważną cechą w przypadku niewłaściwego obchodzenia się z nimi podczas ładowania lub rozładowywania. Są one również odporne na trudne warunki, takie jak mróz, palący upał czy trudny teren. Uściślając, mogą działać w temperaturze do -20 stopni, ale nie powinno się ich ładować w temperaturze poniżej zera. W przypadku niebezpiecznych zdarzeń, takich jak zderzenie lub zwarcie, nie wybuchają ani nie zapalają się, co znacznie zmniejsza ryzyko powstania obrażeń. Jeśli wybierają Państwo baterię litową i przewidują jej użycie w niebezpiecznych lub niestabilnych środowiskach, LiFePO4 jest prawdopodobnie najlepszym wyborem.

Długa żywotność, wolne tempo samorozładowania i mniejsza waga sprawiają, że akumulatory litowo-żelazowe są atrakcyjną opcją, dodatkowo oczekuje się, że będą miały dłuższy okres trwałości niż akumulatory litowo-jonowe. Żywotność zwykle wynosi pięć do dziesięciu lat lub więcej, a czas pracy znacznie przewyższa akumulatory kwasowo-ołowiowe i inne baterie litowe. Czas ładowania akumulatora jest również znacznie krótszy, co stanowi kolejny dogodny atut. Tak więc, jeśli szukasz akumulatora, który wytrzyma próbę czasu i szybko się naładuje, LiFePO4 jest dobrym wyborem.

Zastosowanie akumulatorów LiFePO4:

 • Pojazdy, przyczepy kempingowe, kampery
 • Fotowoltaika, systemy solarne i magazyny energii
 • Trakcja o wysokiej wydajności
 • Łodzie motorowe, jachty, elektryczne silniki łodzi
 • Zasilanie awaryjne i zasilanie bezprzerwowe(UPS)
 • Wypoczynek i turystyka

Akumulator Ultimatron LiFePO4 w kamperze.

Akumulatory LiFePO4 mają szereg zalet w porównaniu do technologii kwasowo-ołowiowych:

 • Są o 70% mniejsze i 70% lżejsze
 • Mogą zostać pozostawione w stanie rozładowania przez długi czas
 • Nie trzeba ich ładować w 100%
 • Bardzo duża ilość cykli
 • Mała rezystancja wewnętrzna – wysoka wydajność prądowa
 • Mają szerszy zakres temperaturowy pracy

Akumulatory wyposażone są w system BMS wyrównujący napięcia poszczególnych ogniw, co zapobiega ich uszkodzeniu podczas ładowania  chroni przed zbyt głębokim rozładowaniem, przeładowaniem i zbyt wysoką temperaturą. Dzięki modułowi Bluetooth możliwa jest zdalna kontrola parametrów na smartfonie lub tablecie. Wszystkie ważne dane dotyczące akumulatora mamy w zasięgu ręki. Kierowcy kamperów doskonale wiedzą, jak istotny jest wybór dobrego akumulatora do swojego pojazdu. Kampery wyposażone są przeważnie w dwa akumulatory. Każdy z nich pracuje niezależnie od siebie. Jeden służy do rozruchu silnika samochodu natomiast drugi do obsługi oświetlenia i wyposażenia kampera. Akumulatory Ultimatron LiFePo4 mogą bezpośrednio zmagazynować ponad 96% dostarczonej energii. Dostępna pojemność jest w pełni wykorzystywana przy tym samym napięciu wyjściowym. Nie trzeba czekać na pełne naładowanie akumulatora. Akumulatory Ultimatron LiFePo4 ładują się do 10 razy szybciej niż konwencjonalne akumulatory ołowiowe co jest ich cenną zaletą.

Instalacja Kamper 8

Cechy akumulatora:

 • Wysoka wydajność – szczególnie do zastosowań mobilnych lub stacjonarnych o najwyższych wymaganiach
 • Akumulator litowy LiFePO4 100Ah zastępuje akumulator ołowiowy 200Ah – Dzięki maksymalnej pojemności użytkowej
 • Najbezpieczniejsza technologia litowa (LiFePO4) – litowo-żelazowo-fosforanowa, bez gazu, bez zagrożenia wybuchem lub pożarem. Nie wymaga konserwacji
 • Długa żywotność – maksymalna żywotność przy ponad 3000 cykli, nawet przy regularnym głębokim rozładowaniu
 • Wysoki prąd rozładowania – Wysoka wydajność rozładowania bez spadku napięcia dla dużych odbiorników, takich jak ekspresy do kawy i systemy klimatyzacji
 • Niewielka waga – do 70% oszczędności wagi w porównaniu z akumulatorami kwasowo-ołowiowymi
 • Niskie automatyczne rozładowanie – przechowywane / nieużywane, tylko około 3% miesięcznie
Ultimatron Batteries
“Akumulatory LiFePO4 są z pewnością najlepszą alternatywą dla akumulatorów ołowiowych, ponieważ charakteryzują się stabilnym napięciem zasilania nawet przy dużym obciążeniu.”
Marek Kornacki

Nowoczesne ogniwa litowe są czułe na niskie temperatury. To ważna sprawa, na którą musimy zwrócić uwagę. W związku z rosnącą popularnością zimowego caravaningu warto stawiać na rozwiązania ułatwiające życie i umożliwiające bezproblemową eksploatację w trudnych warunkach. Ultimatron produkuje specjalną serię akumulatorów, które są ogrzewane podczas ładowania. Dzięki temu ładowanie odbywać się może od temperatury -20 st. Celsjusza!

Istotną cechą wartą podkreślenia jest konstrukcja akumulatora – obudowa jest demontowalna, co umożliwia dostęp serwisowy. 5-letnia gwarancja producenta daje nam pewność dobrze zainwestowanych pieniędzy i daje nam komfort i spokój ducha na lata.

Instalacja Kamper 6
Mobilne wykorzystanie akumulatora Ultimatron z ładowaniem panelam PV
Instalacja kamper 2
Akumulatory Ultimatron z elektroniką do ładowania

Akumulatory LiFePO4 to nie tylko przyszłość magazynowania energii, ale też inwestycja, która przynosi natychmiastowe korzyści. W porównaniu do tradycyjnych akumulatorów ołowiowych, akumulatory LiFePO4 są w stanie dostarczyć większą ilość energii przy podobnej pojemności, co czyni je idealnym rozwiązaniem dla domów, pojazdów elektrycznych i instalacji off-grid.